Den Store Julerejse – Dag 6

“Mormor, jeg elsker dig allermest i hele verden”, siger Mille hengivent.Kærlighedserklæringen bliver efterfulgt af en serie heftige knus mellem barnebarn og Mormor.
Det er rart at være landet i Vestjylland efter en hurtig tur hen over Sjælland og Fyn i jule-lejebilen.
Der er glad velkomstkomité med Cath, Morten, Mormor og Kusine Jo.Vi går straks igang med at klippe-klistre, nu hvor den lille kusinetrio er reetableret.
Chaufføren bliver puttet på sofaen.
Og vi hygger med knas, konfekt og småkager i Mormors julestue.
Lillejuleaftens menu står på hjemmelavede hotdogs med baconsvøbte pølser, råsyltede løg og ‘gurker, der alt sammen smager, så fuglene synger.
Og nu slår vi mave.
Og tager selfies.Og venter spændt på at det endelig er Juleaften i morgen.
De næste par dage tilbringer vi sammen med Gertrud og Oluf Sand, før vi vender retur til Farmor og Farfars hus i Grib Skov.
Dem sagde vi farvel og på gensyn til i formiddags med stur-stur gaveudpakningsseance.Pakkerne indeholdt makeup, hvis nogen måtte være i tvivl.
Godnat fra trætte typer i en dyb sofa.
Så blev det sgu’ alligevel jul.
After all.
Ingen kommentarer endnu