Nyt job

Breaking news fra mit lille forberedelsesværelse på engelskgangen.Der sker mindre og mindre i det lokale, to be honest.
Faktisk er der intet at koge suppe på.
Alt er pillet ned.
En hyldemeter litteratur er afhændet.
Der bliver samlet underskrifter ind på diverse kontorer.Det er ti minutter i mental lukketid.
Opbrudstid.
Sceneskifte.
Og selvom jeg egenhændigt har valgt nye udfordringer, så føles det alligevel ret underligt.
Jeg har haft to fantastiske arbejdsår som støttelærer i engelsk litteratur her i Secondary School.
Med kollegaer, der har betydet, at hver eneste arbejdsdag har budt på både latter og reflektion. Ikke kun i klasserne, men i særdeleshed også på lærerværelset. Det er guld værd at have en flok kollegaer, hvor kemien er helt rigtig og samarbejdet udvikler sig for hver dag, der går.
Og jeg siger farvel til eleverne – de store teenagere – som jeg har set vokse og udvikle sig dramatisk fra det ene år til det næste.
Der sker meget på et år eller to, når man er mellem 13 og 18 år.
Det har været et kæmpe privilegium at tilbringe arbejdsdagene med at læse engelsksproget litteratur med eleverne. Det har været en fin og spændende opgave at støtte dem i deres skriftlige formuleringer; at udfordre dem på deres analytiske evner og at hjælpe en del af dem tilbage på sporet, når de for en stund mister grebet om den foreliggende opgave.
Nu slutter det hele heldigvis on a high.
Dét er vigtigt for mig.
Jeg har lyst til nye udfordringer og vælger at reagere på det ønske, før der går inerti eller rutine i mine nuværende opgaver, selvom det på mange måder er et fint job, som jeg var blevet tilbudt at fortsætte i til næste skoleår.
I stedet for at gå ind og ud af engelsklokalerne som ekstra hænder, hoved og hjerte, flytter jeg nu over i modersmålsundervisningen på Dubai International Academy.
Og jeg glæder mig – helt vildt – til at undervise skolens danske elever.
I dansk, tilmed!
Dubai International Academy er nemlig den eneste skole i Ørkenstaten, som tilbyder eleverne at deltage i modersmålsundervisning i løbet af det almindelige skoleskema – mod en ekstrabetaling fra forældrene.
Børnene kan således gå til dansk, finsk, svensk, tysk, fransk, kinesisk, italiensk, hollandsk eller hindi, såfremt det er (et af) deres modersmål.
Og til mit store held starter jeg det kommende skoleår sammen med en dygtig og dejlig kollega, der har mange års erfaring med sig fra den danske folkeskole.
For lige dér kommer jeg til kort.
Undervisningserfaring i Dubai og i international skoleregi har jeg – men ikke fra Danmark.
Mange hilsner fra Mor i Udlandet
Fantastisk! Hvor lyder det spændende altsammen. Jeg er uddannet folkeskolelærer med linjefag i engelsk, dansk, biologi og billedkunst. Jeg har erfaring fra praktik/skoleovertagelse i Danmark, samt som lærer i Grønland og modersmålslærer i Sverige. Hvordan tror du mine chancer for at få job som lærer i Dubai ville se ud? Du søgte job som lærer efter I var flyttet til Dubai, ikke sandt? Er det mon muligt at søge og få job der som lærer inden man flytter dertil?
På forhånd tak! 🙂
/Jannie